Характеристика силового кабелю
Силові кабелі призначені для передачі змінного струму від енергетичних і комунальних підприємств до споживача. Переважно розраховані на напругу до 10-35 кВ, але є марки, які витримують напругу до 220 і 330 кВ. До силового кабелю можуть підключатися стаціонарні об'єкти і пересувні установки.
Структура силового кабелюПристрій силового кабелю залежить від сфери його застосування, але є чотири основні елементи, без яких не обходиться ні одна марка. Сучасні силові кабелі складаються з наступних частин:
-
Струмопровідних жил.
-
Ізоляції кожної жили.
-
Оболонки.
-
Зовнішнього захисного покриву.
Загальна ізоляція називається поясний. Кількість струмопровідних жил варіюється від однієї до п'яти. Вони можуть бути круглими, трикутними і секторними, що складаються з одиночної дроту або декількох переплетених дротів. Їх прокладають паралельно в кабелі або скручують.
Найчастіше присутній нульова жила, яка виконує функцію нульового провідника, і провід заземлення для захисту від витоків струму. Застосовують також екран, який послаблює вплив електромагнітних полів, і робить симетричним поле, що виникає навколо провідника. В додаток до цього екран підвищує міцність ізоляції і захищає від зовнішнього впливу середовища.
Там де виникає підвищений ризик механічного пошкодження, застосовують броньовані кабелі.
Вони покриті сталевими стрічками або опліткою, протистоїть зубах гризунів, випадкового впливу ручного інструменту, пережатию гірськими породами та інше. Щоб стрічки не пошкодили внутрішню оболонку, роблять спеціальну подушку під броню.
Жили силового кабелю бувають алюмінієвими або мідними. Алюмінієві жили площею поперечного перерізу до 35 кв. мм включно роблять з одиночної дроту. Якщо площа перерізу становить 300-800 мм кв., то використовують кілька алюмінієвих дротів. У проміжному значенні площі (до 300 кв. мм) застосовують як одну, так і кілька дротів.
З міддю ситуація йде трохи інакше. Однопроволочные жили роблять до площі 16 кв. мм, а багатодротові – 120-800 мм кв. Якщо ж площа перерізу становить 25-95 мм кв., то використовують як декілька, так і один дріт.
Біля нульової жили площа поперечного перерізу зменшена. Її розміщують між іншими жилами, маркуються синім кольором при трифазному струмі.
Основні характеристики
Залежно від призначення і особливостей виробництва, силові кабелі відрізняються по ряду параметрів:
-
Кількістю жил (1-5).
-
Матеріалу жили (мідь, алюміній).
-
Площею поперечного перерізу.
-
Типом ізоляції.
В соответствии с этими характеристиками будет меняться рабочее напряжение, на которое рассчитан кабель, диапазон температур его применения и срок службы.
Так, кабель с изоляцией из сшитого полиэтилена можно использовать при температурах в диапазоне -50…+50 °C. Его срок службы достигает 30 лет. Рассчитан на работу под напряжением до 330 кВ.
Силовые кабели с бумажной изоляцией применяют для электросетей с номинальным напряжением до 35 кВ, с резиновой изоляцией – для сетей постоянного тока напряжением до 10 кВ, с ПВХ оболочкой – для сетей переменного тока с номинальным напряжением до 6 кВ.